Teşvik Hesapla
DUYURULAR
Geri

Az Tehlikeli Sınıfta Olup 50'den Az İşçi Çalıştıran İşyerleri İçin İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi Çalıştırma Yükümlülüğü Yürürlüğe Girdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
01.07.2016
Az Tehlikeli Sınıfta Olup 50'den Az İşçi Çalıştıran İşyerleri İçin İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi Çalıştırma Yükümlülüğü Yürürlüğe Girdi

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Haziran 2012’den bu yana çalışma hayatı içerisinde bulunmakta olup, söz konusu Kanun ve bu Kanun kapsamında çıkarılan alt mevzuatlarla önemli yasal düzenlemeler yapıldı, ardından da kademeli olarak işverenlere birçok yükümlülük getirildi. Getirilen bu yükümlülüklerden en önemlisi ise işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğüdür.

Bu kapsamda, 50’den az işçi çalıştıran ve az tehlikeli sınıfta olan işyerleri 6331 Sayılı Kanun’un yayımlandığı Haziran 2012’den bu yana 4 yıldır iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğünden muaftı.

Ancak 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren 50’den az işçi çalıştıran ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için de iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü yürürlüğe girmiş oldu.

Az tehlikeli sınıfta olan bu işyerleri, çalışan başına ayda en az 10 dakika iş güvenliği uzmanı ve en az 5 dakika işyeri hekimi çalıştırması gerekmektedir. İşverenler bu yükümlülüğü; ister gerekli yetki belgesine sahip işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı istihdam ederek isterlerse de bu alanda hizmet veren yetkili ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden (OSGB) hizmet alarak yerine getirebilirler.

10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri işverenleri veya işveren vekillerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitimleri tamamlamaları halinde, işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebileceklerdir. Dolayısıyla bu işverenlerin işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmaları gerekmeyecektir. 

İLETİŞİM
Kurumsal Personel Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.
ADRES:
Vadistanbul Bulvar Ayazağa Mh. Azerbaycan Cd. No:109 I 2A Blok Kat:11 No:84-85-86 34485 Sarıyer/İstanbul
E-MAIL:
Copyright © 2020 Kurumsal Personel Dan. Hiz. A.Ş.
web tasarım: studyocrea