Teşvik Hesapla
DUYURULAR
Geri

İSG-KATİP Erişim Sorunları ve Sık Gelen Sorular

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
17.11.2022
İSG-KATİP Erişim Sorunları ve Sık Gelen Sorular

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce yapılan 14/11/2022 tarihli duyuru gereğince, Genel Müdürlüğe yapılan geri bildirimler çerçevesinde sıkça gelen bazı hususlar aşağıda açıklanmaktadır:

 

1.   İşyeri hekimlerinin E-reçete yazabilmeleri için gerekli bildirimler “GÜNLÜK” olarak yapılmakta olup web-servis tekrar aktif edilmiştir. 14/11/2022 tarihi itibariyle aktif işyeri hekimliği sözleşmesi olan kişilerin bilgileri 15/11/2022 tarihinde MEDULA sistemine bildirilmiş olacaktır.

 

2.   İşe giriş veya işten ayrılış bildirgesi yapılan tüm çalışanların bilgileri GÜNLÜK olarak otomatik şekilde SGK’dan alınmaktadır. Bununla birlikte, geçmiş döneme ait E-Bildirge verisi de anlık olarak güncellenebilmektedir.

 

3.   Çalışan sayısında eksiklik veya fazlalık olan işyerleri, sisteme giriş yaparak KİŞİ/KURUM/EKİPMAN KARTI menüsü altındaki “SGK 4A ÇALIŞAN BİLGİLERİ” sekmesinden kendilerinde kayıtlı çalışanları görüntüleyebilir.

 

4.   Listede görünmesi gereken ancak görünmeyen ya da işten ayrıldığı için listede olmaması gereken çalışanların TC Kimlik Numarası ekrandaki ilgili alana girilip DOĞRULA butonuna tıklanarak çalışanın bilgileri güncellenebilir. Eğer ilgili çalışanın işe giriş veya işten ayrılış bildirgesi aylık E-BİLDİRGE’de bildirilmiş ise anlık olarak güncel veriler gelecektir. Örneğin, çalışan bugün işe giriş veya çıkış yapmış ise bu çalışanın bilgisi en erken bir sonraki gün sisteme yansımaktadır.

 

5.   Geçmiş E-BİLDİRGE verisinde yer alan hatalı veriler sebebiyle örneğin işe giriş tarihi olup çıkış tarihi olmayan eski dönemlere ait (işten ayrılış bildirgesi düzenlenmiş fakat aylık E-Bildirge’de ayrılışı bildirilmemiş) kayıtlar, kişilerin sözleşme yapmasına engel değildir. Bu kayıtlar, kullanıcıların Kişi Kartında yer alan SGK 4A ÇALIŞMA BİLGİLERİ alanında görüntülenir (SGK’dan gelen veriler değişiklik yapılmadan kullanıcıya yansıtıldığı için) ancak sistem, bu kayıtları hatalı veri olarak algılamakta ve kişinin sözleşme yaparken bu kayıtlar sebebiyle hata almasına engel olmaktadır.

 

6.   İSG-KATİP uygulamasının kapatıldığı 21 Ekim 2022 tarihi itibariyle eski sistemde devam eden ancak yeni sistemin devreye girmesiyle sonlanmış olan iş güvenliği uzmanlığı, işyeri hekimliği, diğer sağlık personeli sözleşmelerinin, sözleşme bitiş tarihi 13.11.2022 olarak kayıt altına alınmıştır. Bu sayede, sistemin kapalı olduğu veya erişilemediği dönemde fiili çalışma süresi kapsamında yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçilmiştir.

 

7.   Aktif kamu çalışanı olan kişiler için ayrıca sigorta girişi yapılmasına gerek yoktur. Ancak, sözleşme yapılırken "Kişinin aktif aktif sigortalı kaydı bulunamadığından işleme devam edilemez." şeklinde hata alınması halinde “KİŞİ KARTI” menüsü altındaki “Kişi 4A-4B-4C Bilgileri” sekmesinden ilgili kişinin bilgileri DOĞRULANMALIDIR. Doğrulama sonucunda kişinin “SGK 4C Aktif Mi” kolonundaki değeri “EVET” ise yukarıda belirtilen hata tekrar alınmayacaktır.

 

8.   Sözleşme yapılırken hizmet verilecek işyerinin “SGK SİCİL NUMARASI” bilgisinin girildiği ekranda “İşyeri bulunmadı” şeklinde bir uyarı alınması halinde bunun sebebi SGK sicil numarasının hatalı girilmesidir.

 

9.   OSGB’lerde işveren veya ortak olan kişilerde sözleşme yapılırken sigorta zorunluluğu aranmamaktadır. Ancak, kişinin ilgili işyerinde işveren veya ortak olarak kayıtlı olup olmadığının kontrolü sadece SGK kayıtları esas alınarak yapılmaktadır. Yani kişi SGK tescil kayıtlarında işveren veya ortak olarak kayıtlı değilse, sözleşme yapılırken sigorta zorunluluğu aranmaktadır. Kişiler SGK’da kayıtlı yetki bilgilerini “KİŞİ KARTI” altında yer alan “SGK YETKİ BİLGİLERİ” menüsünden sorgulayabilmektedir.

 

10. İSG Profesyoneli olarak hizmet verilen SGK sicil numarası farklı her bir işyeri için sigorta girişi aranmaktadır. İşyerlerinin aynı vergi numarası altında kayıtlı olması veya aynı şirket bünyesinde bulunması vb. durumlar sigorta kontrolünde dikkate alınmamaktadır.

İLETİŞİM
Kurumsal Personel Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.
ADRES:
Vadistanbul Bulvar Ayazağa Mh. Azerbaycan Cd. No:109 I 2A Blok Kat:11 No:84-85-86 34485 Sarıyer/İstanbul
E-MAIL:
Copyright © 2020 Kurumsal Personel Dan. Hiz. A.Ş.
web tasarım: studyocrea