Teşvik Hesapla
DUYURULAR
Geri

Yıllık Ücretli İznin Uygulanmasında Değişiklik Öngören Kanun Tasarısında Değişiklik Yapıldı

TBMM
08.04.2016
Yıllık Ücretli İznin Uygulanmasında Değişiklik Öngören Kanun Tasarısında Değişiklik Yapıldı

Bilindiği üzere 23.03.2016 tarihinde TBMM'ye sunulan kanun tasarıları ile çalışma hayatında bazı değişiklikler öngörülmektedir. Öngörülen değişikliklerden biri de yıllık ücretli iznin uygulanmasına ilişkindir. 25.03.2016 tarihli duyurumuzda belirttiğimiz üzere 1/694 esas numaralı Kanun Tasarısında; 4847 Sayılı İş Kanunu’nun Yıllık Ücretli İznin Uygulanmasını düzenleyen 56’ıncı maddesinde değişiklik öngörülmüş ve yıllık ücretli iznin tarafların anlaşmasıyla ‘’bir bölümü 6 günden az olmamak üzere en çok 5’e bölünebilecektir’’ şeklinde düzenleme tasarıda belirtilmiştir.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda yapılan görüşmeler sırasında geçtiğimiz günlerde verilen bir önerge ile Kanun Tasarısının yıllık ücretli izinde değişiklik öngören maddesi değiştirilmiştir. Komisyon raporu sonrası Meclis Genel Kuruluna gönderilen Kanun Tasarısına göre yıllık ücretli iznin uygulanmasında öngörülen değişiklik şu şekildedir:

‘’ İzin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü 10 günden aşağı olmamak üzere bölümler halinde kullanılabilir.’’

Dolayısıyla işçi ve işveren anlaştığı takdirde, yıllık iznin bir bölümü yine 10 günden aşağı olamayacak, ancak kalan izin süreleri sınır olmaksızın bölünebilecektir. Bu da 1’er gün izin kullanımına olanak vermektedir. İşverenler böylece işyeri yoğunluğuna göre işçilerine daha kolay izin kullandırma imkanı sağlayabilecektir.

Söz konusu Kanun Tasarısı dün akşam (07.04.2016) Meclis Genel Kurulunda görüşülmeye başlanmış olup muhtemelen önümüzdeki hafta içerisinde kanunlaşması beklenmektedir.

Meclis Genel Kurulunda görüşülen tasarıya ulaşmak için tıklayınız.

İLETİŞİM
Kurumsal Personel Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.
ADRES:
Vadistanbul Bulvar Ayazağa Mh. Azerbaycan Cd. No:109 I 2A Blok Kat:11 No:84-85-86 34485 Sarıyer/İstanbul
E-MAIL:
Copyright © 2020 Kurumsal Personel Dan. Hiz. A.Ş.
web tasarım: studyocrea