Teşvik Hesapla
DUYURULAR
Geri

Yurtdışı Borçlanmalarda Dış Temsilciliklerden Belge Talebi

Sosyal Güvenlik Kurumu
26.11.2021
Dökümanı İndir
Yurtdışı Borçlanmalarda Dış Temsilciliklerden Belge Talebi

SGK tarafından yayınlanan 26.11.2021 tarihli Genel Yazı ile, 22.11.2021 tarihinden itibaren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile SGK arasında borçlanmaya esas belge talebinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi için Yurtdışı Borçlanmaya Esas Belge Başvurusu (YBEBB) uygulamasının başlatıldığı duyurulmuştur.

 

Bu kapsamda yurt dışı borçlanmaya esas belge düzenletmek isteyenler tarafından, ilgili ülkelerdeki çalışma ve ikamet sürelerini kanıtlamaya yarayacak belge ve pasaport sayfaları ya da yurda giriş çıkışlarını gösterir ibraz edilen belgeler yazılı dilekçe ekinde evrak kaydından geçirildikten sonra taranıp sisteme yüklenecektir.

 

Bu uygulamaya ilişkin "Yurtdışı Borçlanmaya Esas Belge Başvurusu Kullanım Kılavuzu" Genel Yazı ekinde yayınlanmış olup, belge taleplerine ilişkin iş ve işlemlerin söz konusu kılavuzda yer alan açıklamalar doğrultusunda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 

Belgelerin siteme yüklenmesinin borçlanma başvurusu olarak kabul edilmeyeceği ve borçlanmaya esas belge oluştuktan sonra yurt dışı borçlanması için e-Devlet üzerinden ya da "Yurt Dışı Süreleri Borçlanma Talep Dilekçesi" ile müracaat edilmesi gerektiği yönünde ilgililer başvuru anında bilgilendirilecektir.

 

YBEBB uygulamasına, öncelikle Bakanlığın yurt dışı temsilciliklerinin bulunduğu aşağıda belirtilen ülkelerle başlanılacak olup, diğer ülkeler sisteme peyderpey dahil edilecektir.

 

Yurtdışı Borçlanmaya Esas Belge Başvurusu (YBEBB) Uygulamasına Dahil Ülkeler Listesi

 

SIRA

ÜLKE

1

ALMANYA 

2

AVUSTRALYA

3

AVUSTURYA

4

AZERBAYCAN

5

BELÇİKA

6

FRANSA

7

HOLLANDA

8

İNGİLTERE  

9

İSVİÇRE

10

KKTC

11

KUVEYT

12

SUUDİ ARABİSTAN

 

Kılavuza yukarıdaki “DOKÜMANI İNDİR” kısmından ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM
Kurumsal Personel Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.
ADRES:
Vadistanbul Bulvar Ayazağa Mh. Azerbaycan Cd. No:109 I 2A Blok Kat:11 No:84-85-86 34485 Sarıyer/İstanbul
E-MAIL:
Copyright © 2020 Kurumsal Personel Dan. Hiz. A.Ş.
web tasarım: studyocrea